Sdílet na FacebookSdílet na Google+Sdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Zkoumání bez ničení. Jak se archeolog může podívat pod zem bez kopání

Termín konání: 2.5.2023 - 2.5.2023

Zkoumání bez ničení. Jak se archeolog může podívat pod zem bez kopání Přednáška z cyklu „Různými cestami vpřed za poznáním minulosti II“

Svět dávných lidí je zastřen rouškou staletí či tisíciletí a tato časová propast nám zvídavým lidem dneška stojí v cestě za poznáním života našich předků. Archeologie se pokouší překlenout tuto propast studiem předmětů a objektů hmotné kultury, které přečkaly povětšinou ukryty v zemi nebo pod vodou, unikly všemožné zkáze a hlodání zubu času. Přesto jsou však možnosti archeologie omezeny, a proto tato disciplína hledá možnosti spolupráce s dalšími vědními obory, které mohou nabídnout odpovědi na otázky, které archeology i příznivce dávné historie trápí. Cyklus přednášek naváže na podzimní povídání a jednotliví řečníci v dalších přednáškách přiblíží přístupy dalších disciplín s archeologií spolupracujících. I tyto metody se překotně rozvíjejí a archeologický materiál je podrobován stále novým pokusům o přesnější a detailnější výpověď. Naše znalosti o dávných lidech se tak po drobných krůčcích a někdy i skocích posouvají vpřed.

Přednášky jsou pořádány Společností Národního muzea – Sekcí přátel starověkých civilizací a Oddělením pravěku a antického starověku Národního muzea.


Zkoumání bez ničení. Jak se archeolog může podívat pod zem bez kopání

Archeologické situace včetně v nich obsažených movitých nálezů jsou neopakovatelné, křehké a neobnovitelné zdroje cenných informací o lidské minulosti. Proto je třeba je chránit co nejvíce tak, jak jsou – pod zemí. Jak se ale jako archeologové můžeme dozvědět, co se pod zemí nachází, aniž bychom do ní kopli a příslušnou situaci narušili?

Přednáška představí jednoduchou formou spektrum moderních metod geofyzikálního průzkumu, které nám umožňují takto nahlédnout pod zem, aniž bychom se „ušpinili“.

Přednáší: Josef Souček (Národní muzeum)
Termín a místo konání: 2. 5. 2023, 17.00 h, Velký kongresový sál Nové budovy Národního muzea

sekce: Akce Společnosti přátel starověkých civilizací   |   Tisk   |   Poslat akci známému