Sdílet na FacebookSdílet na Google+Sdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Za hranicemi antického světa aneb dlouhá cesta importů

Termín konání: 16.10.2018

Za hranicemi antického světa aneb dlouhá cesta importů Přednáška z cyklu Keltové a antický svět

Přednáška se zaměří na fascinující svět doby halštatské/starší doby železné 9.–5. století př. n. l. Předchozí, archaický svět doby bronzové postupně zaniká a na jeho základech se vytváří nová společnost, u níž je patrná značná společenská stratifikace. Postupně se obnovují vazby s antickým světem a nové elity začínají mít zájem o přísun luxusního zboží – importů. Do střední Evropy putují bronzové a keramické nádoby, jsou známy i četné nálezy ozdob pocházejících ze Středomoří.

Během přednášky se podíváme na nejzajímavější nálezy antických importů z doby halštatské se zaměřením na území České republiky.

Přednáší: Viktoria Čisťakova

Termín konání: 16. 10. 2018 / 17.00 / Velký kongresový sál Nová budova Národního muzea, Vinohradská 1, Praha 1

Vstup zdarma


Cyklus Keltové a antický svět 

S ohledem na právě probíhající výstavu KELTOVÉ v Národním muzeu se cyklus přednášek věnovaných antickému starověku tentokrát zaměří na vzájemný vztah Keltů a antického světa. Zatímco výstava se zakládá na nálezech z území České republiky, přednášky přiblíží často intenzivní a také komplikovaný kontakt Keltů, Řeků i Římanů. V průběhu staletí vzájemných kontaktů se role zmíněných aktérů významně proměňovaly. Mění se jak místo, kde ke kontaktům dochází, tak způsob vzájemné (ne)komunikace i charakter zdrojů informací, které máme k rekonstrukci těchto dějů k dispozici. Připravili jsme pro vás tři tematické přednášky a tři kurátory komentované prohlídky výstavy KELTOVÉ.  

sekce: Akce Společnosti přátel starověkých civilizací   |   Tisk   |   Poslat akci známému