Sdílet na FacebookSdílet na Google+Sdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Římané a Germáni na středním Dunaji

Termín konání: 29.3.2022

Římané a Germáni na středním Dunaji Přednáška z cyklu „Novinky ze světa starých Řeků, Římanů a dalších obyvatel antického světa“

Před více než 2000 lety se ve spojitosti s trestnou výpravou proti germánskému knížeti Marobudovi poprvé Římané dostali na střední Dunaj. Ten se posléze stal na téměř 400 let hranicí Římské říše, hranicí mezi dvěma světy, vyspělým římským a barbarským. Vztah mezi těmito světy nebyl jenom o vzájemných bojích, ale i o bohatém obchodu a kulturních vlivech. V rámci přednášky se posluchači seznámí s historickým vývojem území, s nejbližšími římskými lokalitami i tím, jaký měl Řím vliv na germánskou populaci.

Přednáší: Tomáš Janek
Termín a místo konání: 29. 3. 2022, 17:00 hod., Velký přednáškový sál Nové budovy Národního muzea

Vstupné: dobrovolné ve prospěch Ukrajiny


O přednáškovém cyklu: Antický svět nebyl jen světem starých Řeků a Římanů a nešlo jen o Středomoří. V kontaktu s ním a pod jeho bezprostředním vlivem bylo nakonec množství různých etnik a kultur, které na tyto podněty reagovaly různě a po svém s ohledem na charakter těchto kontaktů. Díky tomu nám antický svět a přilehlé oblasti nabízejí pestrou škálu materiálu k poznání a přemýšlení. Tento cyklus přednášek nás zavede do různých částí antického světa a přiblíží nám život jejich obyvatel z perspektivy odlišných památek, které nám po sobě zanechali. Všechny ale vypovídají o jejich životě ve dnech svátečních i všedních, které se odvíjely od kulturního, historického i přírodního charakteru prostředí, kde se tito lidé nacházeli.

sekce: Akce Společnosti přátel starověkých civilizací   |   Tisk   |   Poslat akci známému