Sdílet na FacebookSdílet na Google+Sdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Radioaktivní uhlík C14 a jeho role v archeologickém datování

Termín konání: 18.4.2023 - 18.4.2023

Radioaktivní uhlík C14 a jeho role v archeologickém datování Přednáška z cyklu „Různými cestami vpřed za poznáním minulosti II“

Svět dávných lidí je zastřen rouškou staletí či tisíciletí a tato časová propast nám zvídavým lidem dneška stojí v cestě za poznáním života našich předků. Archeologie se pokouší překlenout tuto propast studiem předmětů a objektů hmotné kultury, které přečkaly povětšinou ukryty v zemi nebo pod vodou, unikly všemožné zkáze a hlodání zubu času. Přesto jsou však možnosti archeologie omezeny, a proto tato disciplína hledá možnosti spolupráce s dalšími vědními obory, které mohou nabídnout odpovědi na otázky, které archeology i příznivce dávné historie trápí. Cyklus přednášek naváže na podzimní povídání a jednotliví řečníci v dalších přednáškách přiblíží přístupy dalších disciplín s archeologií spolupracujících. I tyto metody se překotně rozvíjejí a archeologický materiál je podrobován stále novým pokusům o přesnější a detailnější výpověď. Naše znalosti o dávných lidech se tak po drobných krůčcích a někdy i skocích posouvají vpřed.

Přednášky jsou pořádány Společností Národního muzea – Sekcí přátel starověkých civilizací a Oddělením pravěku a antického starověku Národního muzea.


Radioaktivní uhlík C14 a jeho role v archeologickém datování

Jednou z klíčových otázek spojených s archeologickým poznáváním lidské minulosti je samo stáří nalézaných situací. Čím přesnější a spolehlivější je naše datování, o to významnější mohou pak být naše závěry. V posledních desetiletích v tomto ohledu do archeologie vstoupila řada přírodovědných metod, které za určitých okolností mohou nabídnout spolehlivější výroky stran stáří faktů než tradiční archeologické metody. Jednou z nich je analýza izotopu radioaktivního uhlíku C14.

Za jakých podmínek a s jakou přesností se tato metoda v archeologii uplatňuje? O tom více poví tato přednáška.

Přednáší: Dagmar Dreslerová (ARÚ AV ČR)
Termín a místo konání: 18. 4. 2023, 17.00 h, Velký kongresový sál Nové budovy Národního muzea
Vstupné: členové Společnosti Národního muzea po předložení platného průkazu zdarma, ostatní zájemci 50 Kč

sekce: Akce Společnosti přátel starověkých civilizací   |   Tisk   |   Poslat akci známému