Sdílet na FacebookSdílet na Google+Sdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Nejčerstvější objevy v antickém světě. Co se v klasické archeologii přihodilo za posledních pár let?

Termín konání: 5.3.2024 - 5.3.2024

Nejčerstvější objevy v antickém světě. Co se v klasické archeologii přihodilo za posledních pár let? Přednáška z cyklu „Fragmenty starých světů“

Svět dávných lidí je zastřen rouškou staletí či tisíciletí a tato časová propast nám zvídavým lidem dneška stojí v cestě za poznáním života našich předků. Archeologie se pokouší překlenout tuto propast studiem předmětů a objektů hmotné kultury, které přečkaly povětšinou ukryty v zemi nebo pod vodou, unikly všemožné zkáze a hlodání zubu času. Minulost je tak často nacházena v množství roztroušených útržků, které vypovídají o nejrůznějších aspektech života dávných lidí. Některé z těchto fragmentů přiblíží tento přednáškový cyklus.

  • úterý 5. 3. 2024, 17:00 hod. – Pavel Titz (NM): Nejčerstvější objevy v antickém světě. Co se v klasické archeologii přihodilo za posledních pár let?

Archeologové ve Středomoří nepolevují v terénní práci, a tak se sezónu za sezónou na světlo světa dostávají pozůstatky antického období. Po tisíciletích strávených v zemi začínají ruiny staveb nebo různé movité předměty vyprávět své příběhy, odpovídat na otázky a někdy také klást otázky nové. Během přednášky se vypravíme do různých koutů a časových horizontů antického světa, abychom se podívali současným archeologům přímo pod ruce a dozvěděli se společně s nimi něco nového o dávno zaniklém světě starých Řeků, Římanů i dalších národů žijících v jejich dosahu.

Místo konání: Velký přednáškový sál, Nová budova Národního muzea, Vinohradská 1, Praha 1
Vstupné: členové Společnosti Národního muzea po předložení platného průkazu zdarma, ostatní zájemci 50 Kč

sekce: Akce Společnosti přátel starověkých civilizací   |   Tisk   |   Poslat akci známému