Sdílet na FacebookSdílet na Google+Sdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Co archeologovi prozradí chemická analýza půdy?

Termín konání: 11.4.2023 - 11.4.2023

Co archeologovi prozradí chemická analýza půdy? Přednáška z cyklu „Různými cestami vpřed za poznáním minulosti II“

Svět dávných lidí je zastřen rouškou staletí či tisíciletí a tato časová propast nám zvídavým lidem dneška stojí v cestě za poznáním života našich předků. Archeologie se pokouší překlenout tuto propast studiem předmětů a objektů hmotné kultury, které přečkaly povětšinou ukryty v zemi nebo pod vodou, unikly všemožné zkáze a hlodání zubu času. Přesto jsou však možnosti archeologie omezeny, a proto tato disciplína hledá možnosti spolupráce s dalšími vědními obory, které mohou nabídnout odpovědi na otázky, které archeology i příznivce dávné historie trápí. Cyklus přednášek naváže na podzimní povídání a jednotliví řečníci v dalších přednáškách přiblíží přístupy dalších disciplín s archeologií spolupracujících. I tyto metody se překotně rozvíjejí a archeologický materiál je podrobován stále novým pokusům o přesnější a detailnější výpověď. Naše znalosti o dávných lidech se tak po drobných krůčcích a někdy i skocích posouvají vpřed.

Přednášky jsou pořádány Společností Národního muzea – Sekcí přátel starověkých civilizací a Oddělením pravěku a antického starověku Národního muzea.


Co archeologovi prozradí chemická analýza půdy?

Do nedávna se archeologické poznání opíralo o informace, které byly získány především ze samotných terénních situací a dále z předmětů, které se v nich nacházely. Dnes však archeologie s pomocí spolupracujících přírodovědců získává zajímavé výpovědi o životě a smrti našich předků i ze samotné hlíny, která byla součástí prostředí dávných lidí.

Přednáška Michala Hejcmana nás mimo jiné zavede do nitra izraelských tellů, do prostředí vikingů a také představí odpovědi, které odborníkům poskytly hlíny na našem území.

Přednáší: Michal Hejcman (UJEP)
Termín a místo konání: 11. 4. 2023, 17.00 h, Velký kongresový sál Nové budovy Národního muzea
Vstupné: členové Společnosti Národního muzea po předložení platného průkazu zdarma, ostatní zájemci 50 Kč

sekce: Akce Společnosti přátel starověkých civilizací   |   Tisk   |   Poslat akci známému