Sdílet na FacebookSdílet na Google+Sdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Člověk a kůň – kůň a člověk. Archeologie našeho vzájemného soužití

Termín konání: 26.3.2024 - 26.3.2024

Člověk a kůň – kůň a člověk. Archeologie našeho vzájemného soužití Přednáška z cyklu „Fragmenty starých světů“

Svět dávných lidí je zastřen rouškou staletí či tisíciletí a tato časová propast nám zvídavým lidem dneška stojí v cestě za poznáním života našich předků. Archeologie se pokouší překlenout tuto propast studiem předmětů a objektů hmotné kultury, které přečkaly povětšinou ukryty v zemi nebo pod vodou, unikly všemožné zkáze a hlodání zubu času. Minulost je tak často nacházena v množství roztroušených útržků, které vypovídají o nejrůznějších aspektech života dávných lidí. Některé z těchto fragmentů přiblíží tento přednáškový cyklus.

  • úterý 26. 3. 2024, 17:00 hod. – Věra Klontza-Jaklová (MUNI): Člověk a kůň – kůň a člověk. Archeologie našeho vzájemného soužití

Jak by vypadala lidská společnost bez domestikovaných zvířat? A jak by bez nich v minulosti asi fungovala? A jaký by byl život lidí bez koní? Věra Klontza-Jaklová se v přednášce věnuje svému výzkumnému tématu z archeologického úhlu pohledu. V pestrém archeologickém materiálu nachází doklady přítomnosti koní. Nejde jen o součásti koňských postrojů a vozů nebo vyobrazení těchto lichokopytníků, ale také o kosterní ostatky samotných koní, které někdy vypovídají i o způsobu jejich využití a o jich zapojení do vývoje lidské společnosti.

Místo konání: Velký kongresový sál, Nová budova Národního muzea, Vinohradská 1, Praha 1
Vstupné: členové Společnosti Národního muzea po předložení platného průkazu zdarma, ostatní zájemci 50 Kč

sekce: Akce Společnosti přátel starověkých civilizací   |   Tisk   |   Poslat akci známému