Sdílet na FacebookSdílet na Google+Sdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Být hercem: řečtí thespidové od 5. století př. Kr.

Termín konání: 23.11.2021

Být hercem: řečtí thespidové od 5. století př. Kr. Z přednáškového cyklu „Odpočinek a volný čas v životě antického člověka“

Přednáškový cyklus posluchačům přiblíží někdy vzácné, jindy častější okamžiky, kdy se Řekové, Římané či další obyvatelé antického Středomoří mohli vzdát honu za obživou a zamířili za zábavou. Třebaže ve své době nemohli využít moderních technologií, a především se nemohli k některým druhům zábavy uchýlit kdykoli se jim zachtělo, i tak byla paleta možností trávení prací nevyplněného času poměrně pestrá. V tomto cyklu se zaměříme jen na některé z nich.

Proč se chtěl někdo stát hercem v Antickém Řecku? Kdo vlastně byli herci? A co si o hercích lidé mysleli? Přednáška představí řecké divadlo z poněkud jiného pohledu, nežli je běžné. Namísto textů se zaměří na nejvýznamnější článek divadelní praxe, na herce. Představí úskalí a klady herecké profese v Athénách klasické doby (5. století př. Kr.). Přiblíží nejen počátky herecké profese, ale i způsob, jakým své řemeslo provozovali: co hráli, kde a komu svá představení adresovali. Dotkne se také umělecké stránky herectví: prožívali herci svou roli?

Přednáší: Alena Sarkissian
Termín a místo konání: 23. 11. 2021, 17.00 h, Nová budova Národního muzea

Vstupné zdarma

sekce: Akce Společnosti přátel starověkých civilizací   |   Tisk   |   Poslat akci známému