Sdílet na FacebookSdílet na Google+Sdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Pietra dura neboli florentská mozaika pod lupou mineraloga

Termín konání: 18.9.2023 - 18.9.2023

Pietra dura neboli florentská mozaika pod lupou mineraloga Přednáška Mineralogické sekce

Pietra dura neboli florentská mozaika je metoda skládání tenkých plátků různě zbarvených minerálů a hornin do smysluplných obrazců či výjevů. Tato umělecká technika zažila významný rozkvět v rudolfinské Praze, kde bylo touto technikou vytvořeno mnoho děl s dosud detailně nepopsanými materiály. Třebaže se v dílech zhotovených technikou pietra dura hojně vyskytují dekorativní karbonátové horniny, minimálně stejný význam mají křemité hmoty jaspisoidního charakteru, zbarvené do červena, okrova či zelena.

Tato přednáška se bude zabývat nejen historií florentské mozaiky, ale také si řekneme, co vše lze vyčíst z materiálu, z kterého jsou vybrané mozaiky vyrobeny. To nás zavede až k jaspisoidním hmotám především z okolí Kozákova, na které se podíváme blíže s pomocí moderních analytických metod a přiblížíme si jejich mineralogickou charakteristiku. Na konci přednášky budou k nahlédnutí i vzorky, na kterých byla tato studie provedena.

Budeme se těšit na Vaši návštěvu.

Přednáší: Mgr. Štěpán Jaroměřský F.G.G., E.G., UK
Termín a místo konání: 18. 9. 2023, 17.30 h, přednášková místnost 102, Historická budova Národního muzea, Václavské náměstí 68, Praha 1
Kontakt: Lukáš Zahradníček (lukas.zahradnicek@nm.cz)

Vstupné: zdarma

 

sekce: Akce Mineralogické sekce   |   Tisk   |   Poslat akci známému