Sdílet na FacebookSdílet na Google+Sdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Mexiko – místo kde planeta opravdu žije!

Termín konání: 15.1.2018

Mexiko – místo kde planeta opravdu žije! Přednáška Jana Černého z geologického ústavu AV ČR.

Mexiko je dnes tektonicky velmi aktivní oblastí. Leží nad subdukční zónou při západním okraji severoamerické desky, pod kterou se zde do pláště zanořují tři oceánské desky – pacifická, kokosová a mikrodeska Rivera. Z takovéto situace plyne pro Mexiko řada geologických výhod i nevýhod. Mezi nevýhody patří zejména zemětřesná aktivita spojená s rizikem vzniku sesuvů nebo vln tsunami, které mohou zasáhnout pobřeží krátce po události, a vulkanická aktivita explozivního charakteru, která může mít devastující následky ve vnitrozemí. Na druhou stranu život nad subdukční zónou přináší i řadu benefitů, jako je množství nerostných surovin, snadná možnost využitelnosti geotermální energie, termální prameny nebo úrodnou půdu.

Spojené státy mexické nejsou výjimečné jen svou geologickou aktivitou, ale jsou místem, které oplývá nádhernou přírodou, pozůstatkem starobylých civilizací a srdečnými lidmi. Je místem, kde se s ujetými kilometry mění život, zvyky a lidé tak rychle, že si to mnohdy ani nestačíme uvědomit.

Na přednášce se mimo jiné dozvíte, jak se chovat v případě ohrožení geologickými fenomény v tektonicky aktivních oblastech a jak předejít geologickým nebezpečím při cestování nejen v Mexiku.

Přednáší  Mgr. Jan Černý, Ph.D. z geologického ústavu AV ČR, v.v.i.

Termín konání: 15. 1. 2018, 17.30, Nová budova Národního muzea, Vinohradská 1, Praha 1
Vstupné: zdarma

sekce: Akce Mineralogické sekce   |   Tisk   |   Poslat akci známému