Sdílet na FacebookSdílet na Google+Sdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Ze života sbírky

Termín konání: 18.10.2021

Ze života sbírky Cílem přednášek je představit laické i odborné veřejnosti jednotlivé sbírkové kolekce Národního muzea napříč jeho širokým spektrem.

Cyklus je zahájen prezentací sbírkového bohatství Historického muzea Národního muzea. Během jednoho podvečerního setkání vystoupí dva kurátoři sbírek.

Fondy divadelní podsbírky Národního muzea: O divadelních fotografiích, od těch kolorovaných z roku 1859 až po současné digitální snímky inscenací

O památkách na české divadelní umělce, předmětech, kterými byli obklopeni, o trofejích připomínající jejich divadelní úspěchy, i o kuriózních divadelních muzeáliích. O výjimečném tematickém fondu dokumentujícím cirkusové a varietní umění, jediné státní sbírce svého druhu ve střední a západní Evropě.

Přednáší: PhDr. Hanuš Jordán – Divadelní oddělení
 

Osudy předmětů z Volyně

Národní muzeum spravuje unikátní sbírku předmětů spjatých s působením početné komunity Čechů na Volyni, která časově reflektuje především období let 1868–1947. Přednáška seznámí návštěvníky se složitou genezí tohoto sbírkového fondu, jeho postupným rozrůstáním i touhou Čechů z Volyně a jejich potomků po vlastním muzeu. Přednáška vizuálně představí některé z těch nejzajímavějších předmětů přivezených z oblasti dnešní Ukrajiny, nabídne k nim dobový kontext i jejich klikatou cestu z volyňských domácností až do českých výstavních síní.

Přednáší: Mgr. Ondřej Štěpánek – Oddělení novodobých českých dějin

Termín a místo konání: 18. 10. 2021, 17.00 h, Historická budova Národního muzea, přednáškový sál 104

Vstupné zdarma

sekce: Akce Matice české   |   Tisk   |   Poslat akci známému