Sdílet na FacebookSdílet na Google+Sdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Ze života sbírek Národního muzea

Termín konání: 23.5.2022

Ze života sbírek Národního muzea Přijďte se dozvědět zajímavosti ze sbírkových kolekcí Národního muzea!

Cílem přednášek cyklu Ze života sbírek Národního muzea je představit jednotlivé sbírkové kolekce Národního muzea napříč jeho širokým spektrem. Cyklus je zahájen prezentací sbírkového bohatství Historického muzea Národního muzea. Během jednoho podvečerního setkání vystoupí dva kurátoři sbírek.

Program:

  • Sbírka antických památek Národního muzea, její vznik, vývoj a budoucnost

Přednáška vás v úvodu stručně seznámí se způsoby, jakými se antické památky dostávaly v minulosti na naše území. Následně nahlédnete do sbírky Národního muzea, která se postupně utvářela od počátku 19. století. Dnes muzeum spravuje největší sbírku antických památek v Čechách a na Moravě. Na vybraných exponátech se podíváme na Kypr a do Řecka doby bronzové, prohlédneme si ukázky umění a uměleckého řemesla klasického Řecka i starověké Itálie. Mimo jiné uvidíte největší vázu ve sbírce nebo unikátní „antický“ suvenýr, skleněnou lahev z konce 3. století n. l., a na závěr se seznámíte s nejnovějšími akvizicemi do sbírky.

Přednáší: PhDr. Helena Svobodová, Ph.D., Oddělení pravěku a antického starověku
 

  • „Tělocvikáři jsou samí velcí páni“ aneb Sport ve (staré) fotografii

V rámci přednášky nahlédnete do tajů fotoarchivu Oddělení dějin tělovýchovy a sportu a dozvíte se, kdo byli první čeští sportovci, jak se k mnohdy netradičním aktivitám dostali, ale i v čem spočívá práce kurátora fotografické sbírky a kde má tato sbírka kořeny. Samozřejmě nebude chybět promítání nejzajímavějších záběrů.

Přednáší: Mgr. Karolína Snellgrove


Termín a místo konání: 23. 5. 2022, 17.00 h, Historická budova Národního muzea, přednáškový sál 104

Vstupné zdarma

sekce: Akce Matice české   |   Tisk   |   Poslat akci známému