Sdílet na FacebookSdílet na Google+Sdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Ze života sbírek Národního muzea

Termín konání: 25.4.2022

Ze života sbírek Národního muzea Přednáškový cyklus představující jednotlivé sbírkové kolekce Národního muzea

Cílem přednášek je představit laické i odborné veřejnosti jednotlivé sbírkové kolekce Národního muzea napříč jeho širokým spektrem. Cyklus je zahájen prezentací sbírkového bohatství Historického muzea Národního muzea. Během jednoho podvečerního setkání vystoupí dva kurátoři sbírek.

Mince grošového období v Numismatickém oddělení Národního muzea

Numismatická sbírka Národního muzea představuje nejrozsáhlejší sbírkový soubor peněz a příbuzného materiálu na našem území a zároveň jeden z jeho nejstarších fondů. Přednáška seznámí návštěvníky nejen s nejvzácnějšími mincemi grošového období z numismatické kolekce Národního muzea, ale také s hlavními metodami práce středověké numismatiky.

Přednáší: PhDr. Jan Boublík – Numismatické oddělení
 

Lidové kroje z Čech a Moravy ve fondech lidového textilu Etnografického oddělení

Cenný souborů lidových krojů z Čech a Moravy, který je součástí Etnografické sbírky Národního muzea, obsahuje chronologicky převážně kroje z období od 20. let 19. století až do 70. let 20. století. Sbírka vznikala postupně od 80. let 19. století, jak v rámci fondů Národního muzea a Náprstkova muzea, tak i tehdy samostatného Národopisného muzea českoslovanského (součástí Národního muzea se stalo v roce 1922), a stále je doplňována. Kroj se stal po vzniku Československa jedním ze symbolů státnosti a při vybraných příležitostech sloužil jako reprezentativní slavnostní oděv

Přednáší: Mgr. Monika Tauberová – Etnografické oddělení


Termín a místo konání: 25. 4. 2022, 17 hod., Historická budova Národního muzea, přednáškový sál 104

Vstupné zdarma

sekce: Akce Matice české   |   Tisk   |   Poslat akci známému